Categories Branchenyt - vi elsker biler

Toyota og Lexus giver tre års bilforsikring med i købet

Posted on
Toyota og Lexus giver tre års bilforsikring med i købet

Foto: © Lexus

Toyota og Lexus lancerer næsten identiske kampagner, hvor private købere af mærkernes nye elbiler får tre års bilforsikring uden meromkostning. Tilbuddet kan ifølge mærkerne være mere end 40.000 kr. værd, men gælder hverken privatleasing eller erhvervskøb.

Toyota og Lexus vil fjerne en af de større løbende udgifter ved at eje en bil. Fra 1. september 2026 følger der tre års bilforsikring uden meromkostning med ved privat køb af udvalgte nye elbiler fra de to mærker.

Hos Toyota omfatter kampagnen bZ4X, den større bZ4X Touring, C-HR+ og Urban Cruiser. Hos Lexus gælder tilbuddet den elektriske SUV RZ samt den nye elektriske ES.

Kampagnerne løber frem til udgangen af 2026 og gælder for private kunder over 25 år, som køber en fabriksny bil hos en autoriseret dansk Toyota- eller Lexus-forhandler.

Samme forsikring hos begge mærker

Selv om Toyota og Lexus markedsfører kampagnerne hver for sig, er der reelt ingen forskel på de grundlæggende forsikringsvilkår.

Begge tilbud løber i tre år og omfatter ansvar, kasko, friskade, udvidet glasdækning og en særlig elbildækning. Den almindelige selvrisiko er 5.000 kr., og forsikringen tillader op til 50.000 kilometers kørsel om året.

Der er ingen selvrisiko ved brand, kortslutning eller andre pludselige skader på bilens højspændingsbatteri, ladekabler eller ladeboks. Selvrisikoen bortfalder også ved reparation af stenslag og andre glasskader, mens den reduceres ved udskiftning af blandt andet forrude og panorama- eller soltag.

Friskadedækningen betyder desuden, at der ikke opkræves selvrisiko ved eksempelvis tyveri, brand, påkørsel af dyr eller skader fra nedfaldne genstande.

Skader skal repareres på et autoriseret værksted for det pågældende bilmærke. Her anvendes originale dele, og der følger fem års garanti med på selve skadereparationen.

Kan være mere end 40.000 kr. værd

Den præcise værdi af tilbuddet afhænger blandt andet af køberens alder, bopæl, kørselsbehov og forsikringshistorik. Ifølge Toyota og Lexus kan tre års forsikring for nogle kunder have en værdi på mere end 40.000 kr.

Andre vil få en mindre besparelse, og derfor bør tilbuddet ikke automatisk betragtes som en fast kontantrabat på 40.000 kr. Den reelle værdi fremgår først af det individuelle forsikringstilbud, som udarbejdes hos forhandleren.

En anden fordel er, at kunden er beskyttet mod eventuelle prisstigninger på bilforsikringen i hele den treårige periode.

Hvilke forskelle er der på tilbuddene?

Forskellen ligger først og fremmest i de biler, som er omfattet. Toyota-kampagnen dækker fire elektriske modeller, mens Lexus-tilbuddet gælder to modeller.

Hos Toyota er kampagnen en del af initiativet Toyota Tryghedsdage. Her fremhæver mærket også eksisterende ordninger som Toyota Relax, tilbagekøbsgaranti og Toyota DÆKning. Sidstnævnte dækker dækkene mod skader og punkteringer i tre år ved finansiering eller leasing gennem Toyota Finans.

Disse ekstra ordninger er ikke en del af selve den gratis bilforsikring, og nogle af dem kræver finansiering eller leasing gennem Toyota Finans.

Lexus fremhæver i stedet Lexus Relax og mærkets langsigtede batterigaranti. Selve forsikringsvilkårene er dog de samme som hos Toyota.

Begge mærker tilbyder en serviceaktiveret garanti frem til bilens 10. år eller 185.000 km. For elbilerne kan den serviceaktiverede batterigaranti gælde i op til 10 år eller 1 million kilometer med garanti for mindst 70 procent af den oprindelige batterikapacitet.

Gælder kun ved køb

Det er vigtigt at bemærke, at forsikringstilbuddet kun gælder ved privat køb af en fabriksny bil. Privatleasing og erhvervskøb er ikke omfattet.

Kampagnen kan heller ikke kombineres med andre kampagner. Derfor bør man som køber undersøge, om værdien af forsikringen er større end en eventuel alternativ rabat eller finansieringsfordel, som man dermed går glip af.

Fakta: Toyota og Lexus med tre års forsikring

  • Kampagneperiode: 1. september til 31. december 2026
  • Målgruppe: Private kunder over 25 år
  • Toyota-modeller: bZ4X, bZ4X Touring, C-HR+ og Urban Cruiser
  • Lexus-modeller: RZ og ES
  • Forsikringsperiode: Tre år
  • Maksimal kørsel: 50.000 km om året
  • Selvrisiko: 5.000 kr.
  • Dækning: Ansvar, kasko, friskade, udvidet glas og elbildækning
  • Ingen selvrisiko ved visse skader på batteri, ladekabel og ladeboks
  • Ingen selvrisiko ved reparation af stenslag
  • Gælder ikke privatleasing eller erhvervskøb
  • Kan ikke kombineres med andre kampagner
  • Potentiel værdi: Over 40.000 kr. for nogle kunder

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Anbefalet