Foto: © Carlife365 / Thomas Saks
To banemotorcykler i lastrummet og kurs mod trackdays på Motorsport Arena Oschersleben. Nissan Interstar-e har været på en 1.200 kilometer lang tur fra København til Tyskland og tilbage igen. Den elektriske varebil imponerer med plads og praktisk indretning, men på de lange motorvejsetaper er der også et par ting på ønskelisten.
En varebil skal først og fremmest fungere i praksis. Det hjælper ikke meget med flotte skærme og smarte funktioner, hvis der mangler plads til lasten, eller hvis føreren sidder dårligt efter et par timer bag rattet.
Derfor var turen til Motorsport Arena Oschersleben en oplagt prøve for Nissan Interstar-e. To banemotorcykler med en sammenlagt vægt på ca. 400 kg. skulle transporteres fra København til den tyske racerbane og hjem igen. I alt cirka 1.200 kilometer med en stor portion motorvejskørsel.
Det er en opgave, som stiller krav til både lastrum, komfort, forbrug og opladning. Og overordnet løser Interstar-e den godt.

Et lastrum, der gør arbejdet nemt
Pladsen er noget af det første, man lægger mærke til. Der er ekstremt god plads i lastrummet, og de to motorcykler kommer med, uden at man skal spille Tetris for at få det hele til at gå op.
Man kan også stå oprejst. Det gør en stor forskel, når motorcyklerne skal spændes fast, og man bevæger sig rundt om dem. Det er langt mere behageligt end at arbejde foroverbøjet i en lav varebil.
Der er godt med fastgørelseskroge, så motorcyklerne kan sikres ordentligt. Belysningen er desuden god, hvilket gør det lettere at holde øje med stropper og fastgørelsespunkter.
Det lyder måske som banale detaljer, men det er præcis den slags, der afgør, om en varebil er nem at bruge. Her fungerer Interstar-e rigtig godt.
Læssehøjden på 57 cm er fin i forhold til at køre motorcyklerne ind og ud af lastrummet på rampe.

Moderne førerplads med god siddekomfort
Førerpladsen er moderne, og man sidder godt i sæderne. Det er en væsentlig kvalitet på en tur som denne, hvor en stor del af dagen foregår bag rattet.
Der er plads til tre personer i kabinen, og indretningen har et tydeligt praktisk fokus. Betjeningen er ligetil. Der er heller ikke et hav af funktioner at fare vild i, og det gør bilen nem at gå til.
Navigationen med Google fungerer ganske fint og hjælper med at finde vej på den lange tur gennem Danmark og Tyskland.
Jeg kunne dog godt bruge flere og bedre kopholdere. På en langtur bliver kaffe og vand en fast del af inventaret, og her kunne Nissan godt have gjort hverdagen lidt lettere.

Adaptiv fartpilot står højt på ønskelisten
Det største savn i testbilen er en adaptiv fartpilot.
På en lang motorvejstur ville det være en klar fordel, hvis bilen selv kunne tilpasse hastigheden til trafikken foran. Især når man holder et moderat tempo og jævnligt møder lastbiler og anden trafik, der kører lidt langsommere.
Her er der dog en forskel mellem testbilen og det aktuelle modelprogram: Nissan angiver nu adaptiv fartpilot som standard på begge udstyrsniveauer ved fabriksbestilling. Kritikken gælder derfor den bil, jeg kørte, og bør ikke uden videre overføres til en nybestilt Interstar-e.
Testbilens topfart er begrænset til 120 km/t. Det lægger naturligt en dæmper på mulighederne på de tyske motorveje. På denne tur var det dog ikke topfarten, der satte tempoet. Jeg sørgede for ikke at køre hurtigere end 105 km/t for at holde strømforbruget nede.
Under 30 kWh med to motorcykler ombord
Forbruget endte lige under 30 kWh/100 km trods rigtig meget motorvejskørsel og to banemotorcykler i lastrummet.
Det er et fornuftigt resultat for en varebil af denne størrelse. Men hastigheden er en vigtig del af forklaringen. Resultatet skal læses sammen med, at jeg holdt mig på højst 105 km/t. Det er ikke et forbrugstal, man nødvendigvis kan regne med at gentage ved konstant kørsel med 120 km/t.
Turen viser, at Interstar-e godt kan bruges til længere transportopgaver. Det kræver dog, at man accepterer et moderat tempo og indarbejder ladestoppene i rejsen.
Hvis målet er at nå hurtigst muligt gennem Tyskland, mærker man begrænsningerne. Hvis man prioriterer elektrisk transport og god plads, er regnestykket mere attraktivt.

Opladningen holder et fornuftigt niveau
Interstar-e kan lade med op til 130 kW, men det interessante er, hvordan effekten udvikler sig undervejs.
På turen holdt ladekurven sig nogenlunde pænt frem til omkring 50 % SoC. Derefter faldt effekten til cirka 90 kW op mod 80 %.
Det er en brugbar ladekurve til langturskørsel. Effekten falder efter den første halvdel af batteriet, men opladningen bliver ikke straks langsommelig.
Ladestoppene skal stadig regnes med i rejsetiden. Interstar-e gør ikke en lang transportopgave lige så ubesværet som en dieselvarebil, men den leverer en opladning, som gør turen praktisk gennemførlig.

Årets Varebil i Danmark 2025
Nissan Interstar blev kåret til Årets Varebil i Danmark 2025 sammen med søstermodellen Renault Master. Titlen gælder modelserien, der omfatter både dieseludgaver og den elektriske Interstar-e.
Efter turen til Oschersleben er det let at forstå, hvorfor plads og praktisk anvendelighed tæller positivt. Interstar-e gør det grundlæggende varebilsarbejde godt: Den har et rummeligt lastrum, gode muligheder for at sikre lasten og en førerplads, man kan holde ud at opholde sig i på lange ture.

Priser og specifikationer
Det aktuelle danske program har et batteri på 87 kWh og to karrosserilængder. Her er Nissans vejledende priser ved fabriksbestilling; testbilens præcise variant er ikke fastslået.
| Variant | Lastrum | Pris ekskl. moms |
|---|---|---|
| L2H2 N-Connecta | 10,8 m³ | 295.000 kr. |
| L2H2 Tekna | 10,8 m³ | 298.500 kr. |
| L3H2 N-Connecta | 13,0 m³ | 305.000 kr. |
| L3H2 Tekna | 13,0 m³ | 308.500 kr. |
Nissan Interstar-e
| Specifikation | Data |
|---|---|
| Batteri | 87 kWh |
| Effekt / moment | 105 kW / 300 Nm |
| Træk | Forhjulstræk |
| Rækkevidde, WLTP | Op til 405 km |
| DC / AC-opladning | Op til 130 / 22 kW |
| Siddepladser | 3 |
| Nyttelast, uden fører | L2H2: 971 kg · L3H2: 891 kg |
| Anhængervægt, med bremser | L2H2: 2.450 kg · L3H2: 2.300 kg |
| Indvendig lasthøjde | 1.885 mm |
| Varerumslængde | L2H2: 3.225 mm · L3H2: 3.855 mm |
| Nybilsgaranti | 5 år / 160.000 km |
| Batterigaranti | 8 år / 160.000 km |
Carlife365 mener
Nissan Interstar-e er en god makker, når opgaven kræver masser af plads. På turen til Oschersleben var lastrummet den klare styrke: To banemotorcykler, god plads til at arbejde omkring dem og ordentlige muligheder for fastgørelse.
Førerpladsen fungerer også godt, og siddekomforten gør de lange etaper mere behagelige. Bedre kopholdere ville være velkomne, og testbilens manglende adaptive fartpilot var et tydeligt savn.
Forbruget lige under 30 kWh/100 km er godkendt, når man tager bilens størrelse og motorvejsandelen i betragtning. Men det forudsætter, at man holder farten i ave.
Til trackdays er Interstar-e derfor et godt bud på elektrisk transport af motorcyklerne. Man skal give plads til opladning i tidsplanen. Til gengæld får man et lastrum, der gør selve transportopgaven nem.


