Klassen med kompakte elektriske elbiler får med Urban Cruiser en ny spiller, der lokker med god plads, et robust design og valget mellem to batteripakker.
Prisen er endnu ukendt, men interesserede kan fra 21. januar helt uforpligtende booke et eksemplar af den nye japanske elbil.
Allerede nu kan man tilmelde sig en VIP-liste på toyota.dk/urbancruiser, så man får et en mail med link til at forudbestille en dag før alle andre – nemlig d. 20. januar.
Priserne offentliggøres senere i år. Alle reservationer er helt uforpligtende og uden omkostninger.
Man kan ændre valg af batteripakke, udstyr mv. før en eventuel endelig bestilling af bilen og uden det påvirker leveringen – dvs. man er stadig blandt de første kunder, der får bilen leveret.

Vælg mellem to batteripakker
Urban Cruiser fås med to forskellige batteripakker, der består af et LFP-batteri med høj holdbarhed og sikkerhed.
Der er 10 års eller 1.000.000 km garanti med for mindst 70 procents kapacitet på batteriet. Det er bedre end hvad de fleste andre bilproducenter tilbyder.
Urban Cruiser med det mindste batteri på 49 kWh kan udelukkende vælges med forhjulstræk og i udstyrsudgaven Active. Den har 144 hk.

Standardudstyret omfatter bl.a. 18″ alufælge, LED-lys, 10.25″ digitalt display foran føreren og en 10.1″ multimedie touchskærm integreret i én og samme enhed, adaptiv fartpilot, nøglefri betjening, bakkamera og en stor sikkerhedspakke.
Varmepumpe er standard og du kan manuelt styre batteriforvarmer, så du har den mest optimale temperatur på batteriet, når du skal lade op.
Mulighed for firehjulstræk
Urban Cruiser med det store batteri på 61 kWh tilbydes med forhjuls- eller firehjulstræk.
Med forhjulstræk er der 174 hk mens firehjulstrækket med elmotorer på både for- og bagakslen yder 184 hk.
De to udgaver fås i udstyrsudgaverne Active eller Executive.
Med det store batteri har Active-udgaven en nordisk varmepakke med sædevarme foran, varme i rattet, varme ved viskerbladene samt varme i sidespejlene.

I topudstyrsudgaven Executive får du 19″ alufælge, sortlakeret bitone tag, 360 graders panorama monitor, JBL premium lydanlæg, el-justerbart førersæde, sæder med dellæder, panoramaglastag og ambiente kabinebelysning med 12 forskellige farver.
Alle udgaver har et fleksibelt bagsæde, som kan længdeforskydes efter behov. Bagsæderne er splitfoldbare 40:20:40 og kan også justere ryglænet for øget komfort for passagererne.
Foto: Toyota